Scenariusz zajęć „Wesołe rysowanie z muzyką klasyczną”

Transkrypt

Scenariusz zajęć „Wesołe rysowanie z muzyką klasyczną”
Scenariusz zajęć „Wesołe rysowanie z muzyką klasyczną”
„Muzykoterapia – metoda wspomagająca rozwój dziecięcej twórczości” słuchaniu muzyki
artystycznej o charakterze ilustracyjno – programowym (z płyt CD, nośników pamięci) dostosowanej do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci.
Zajęcia o charakterze muzykoterapii dają dzieciom możliwość odreagowania napięć
psychiczno-fizycznych, odprężają. Uwrażliwiają na różnorodne dźwięki i zachęcają do ruchowej
interpretacji muzyki.
Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Izabela Kardela
Klasa: I – uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe
Czas na realizację: 60 minut
Treści realizowane z podstawy programowej:
 Przyswojenie przez uczniów określonego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii
i praktyk.
 Zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas
wykonywania zadań i rozwiązywania problemów.
 Kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie
we współczesnym świecie.
Cele ogólne muzykoterapii:
 Uwrażliwienie kulturowe; poszerzenie zainteresowań muzycznych wzbogacone
innymi formami sztuki, umuzykalnienie na poziomie podstawowym.
 Koordynacja motoryki małej i dużej, doskonalenie płynności ruchów.
 Doskonalenie poczucia rytmu.
 Kształtowanie doświadczeń słuchowych.
 Pobudzenie wyobraźni twórczej.
Cele szczegółowe muzykoterapii:
Uczeń:

Potrafi przedstawić plastycznie swoje przeżycia i skojarzenia podczas słuchania muzyki.
 Potrafi przedstawić ruchem zachodzące zmiany tempa i dynamiki w utworze muzycznym.
1
 Dziecko potrafi nawiązać kontakt i współpracuje z grupą.
 Jest zrelaksowane i pogodne.
W czasie muzykoterapii będą kształtowane następujące umiejętności ponad przedmiotowe:
Uczeń pozna i wysłucha utworów najwybitniejszych klasyków muzyki poważnej.
Metody pracy:
 Kreatywne
 Relaksacyjne
Formy pracy:
 Indywidualna
 Grupowa
Techniki terapeutyczne:
 Interpretacje plastyczne i słowne
Pomoce:
 Odtwarzacz płyt CD
 Nagrania z muzyką Fryderyka Chopina Walc Des – dur, Marsz Radeckiego, Antonio Lucio
Vivaldi Cztery pory roku „Jesień”
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci.
2. Zapoznanie z tematyką zajęć. Omówienie procesów zachodzących podczas słuchania
muzyki od odprężenia do zaspokojenia aktywności fizycznej.
3. Praca dzieci przy muzyce klasycznej.
4. Rysowanie w rytm muzyki – pod jej wpływem powstaną obrazy skojarzeniowowyobrażeniowe, które następnie będą wykorzystane w trakcie zajęć. Technika ta jest
szczególnie atrakcyjna w muzykoterapii, ponieważ dzieci rysują – za pomocą różnych
kolorów kierunki linii melodyjnej podanej przez prowadzącego. Do pracy włączają lewą lub
prawą rękę, następnie obie nogi, wystukując rytm podczas tworzenia. Następnie wycinają
dowolne kształty z powstałego rysunku.
5. Uczniowie na podstawie wyciętego rysunku tworzą opowiadania do powstałych prac w
trakcie muzyki. W razie potrzeby pomaga im prowadzącym, jak i same dzieci interpretują
prace, co pozytywnie wpływa przede wszystkim na wyobraźnię i procesy myślowe.
Działania te są doskonałą formą uatrakcyjnienia zajęć świetlicowych.
6. Prezentacja prac uczniów.
2
7. Rozmowa o terapii – ewaluacja zajęć.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała Izabela Kardela
3

Podobne dokumenty