tutaj

Transkrypt

tutaj
SCENARIUSZ PRZEZNACZONY DLA GRUP: A, B, C
Zakres treści:
• wyjaśnienie pojęć: HAŁAS, DECYBEL
• zagrożenia hałasem,
• źródła hałasu,
• wpływ hałasu na organizm człowieka,
• sposoby walki z hałasem.
Uwagi o realizacji: • Temat jest elementem ścieżki prozdrowotnej.
• Lekcja należy do szkolnego planu profilaktycznego realizowanego
w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie.
• Na realizację tematu przeznacza się dwie godziny lekcyjne.
Temat lekcji: NIE BĄDŹ GŁUCHY NA HAŁAS! POZNAJEMY WPŁYW HAŁASU NA
ORGANIZM CZŁOWIEKA I SPOSOBY JEGO OGRANICZANIA.
Cel główny:
- uświadomienie negatywnych wpływów hałasu na samopoczucie izdrowieczłowieka
Cele szczegółowe: uczeń
- poznaje budowę narządu słuchu i wpływ hałasu na jego funkcjonowanie
- wymienia źródła hałasu
- wie, jakie zachowania są alternatywą dla hałasu
- różnicuje dźwięki przyjemne i nieprzyjemne
- porównuje natężenie różnych dźwięków
- zna jednostkę natężenia głośności
- rozumie i przestrzega zasad obowiązujących w grupie
- wykonuje rysunek na określony temat
- zna sposoby radzenia sobie z hałasem
Metody nauczania: czynnościowa, praktyczna, słowna, pokaz, „ burza mózgów”
1. Słowne:
a) słowna - pogadanka
b) oglądowa - pokaz,
c) burza mózgów,
d) praktyczne działanie – wykonanie pracy plastycznej, zabawy dydaktyczne i
ruchowe
Formy pracy:
1. jednolita z całą grupą,
2. indywidualna
1
Środki dydaktyczne:
magnetofon, urządzenie do mierzenia natężenia hałasu, płyta z nagranymi dźwiękami, płyta z
nagraniem muzyki relaksacyjnej, makieta budowy ucha, wędka na magnes, karteczki z
wypisanymi przykładami dźwięków i jego wartościami w dB, kartki z bloku, kredki.
Przebieg zajęć
1. Nauczycielka czyta dzieciom pewną historię:
W łóżeczku śpi mały chłopiec, Pawełek. Jest chory. Pod oknem chłopca szczeka pies. Mama
prosi „Burek, przestań szczekać! Nie hałasuj! Obudzisz mojego chorego synka!
Nagle do pokoiku dobiegają kolejne hałasy. To tata kosi trawę w ogrodzie – mama prosi:
„Wyłącz kosiarkę, nie hałasuj, nasz synek dopiero zasnął”. Wtem, przez otwarte okno
słychać przyjeżdżające auto, to ciocia Małgosia przyjechała w odwiedziny i krzyczy: „Otwórz
mi bramkę!”. Mama na to: „Małgosiu, nie krzycz tak, nie hałasuj! Właśnie zasnął mój chory
synek”. Starsza siostra wraca do domu, włączyła telewizor i odbija piłką o podłogę. Mama
prosi „Nie przeszkadzaj, nie hałasuj! Obudzisz chorego brata”.
Blisko łóżeczka leży kot, przytulając się do poduszki śpiącego dziecka. Mama prosi „zostań
kotku cichutko mrucz swoje kołysanki, aby mój chory synek mógł wypocząć”
Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. Dzieci wypowiadają się na temat scenek,
zwrócenie uwagi na zachowania, które miały negatywny wpływ na sen i wypoczynek chorego
dziecka. Podanie przykładów prawidłowych zachowań, kiedy w domu znajduje się chora,
zmęczona lub starsza osoba.
2. Co to jest hałas?
Nauczyciel stawia pytanie o to, czym jest hałas, stara się wraz z uczniami podać jego
definicje.
Hałas obecnie istnieje wszędzie. Atakuje nas w domu, w szkole w pracy. W potocznym
rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy dźwięki, głośną, zakłócającą spokój rozmowę
lub muzykę, krzyki, głośny stuk, trzask, odgłosy pracujących maszyn. Inaczej mówiąc,
hałasem nazywamy dźwięki szkodliwe lub niepożądane dla zdrowia.
3. Segregowanie obrazków
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi obrazki przedstawiające, np. morski krajobraz, las, łąkę,
halę produkcyjną, ruchliwą ulicę, itp. Dzieci określają, czy przyjemnie jest przebywać w
miejscach przedstawionych na obrazkach i czy poziom hałasu, jaki tam występuje jest
przyjemny dla naszych uszu czy nie. Umieszczają pod nimi kartoniki z minami – smutną lub
wesołą.
4. Źródła hałasu
Krótka pogadanka na temat jednostki natężenia hałasu – dB – decybele, udzielenie informacji,
że hałas powyżej 85 dB jest szkodliwy dla zdrowia.
2
5. Jacy jesteśmy głośni?
Mierzenie natężenia hałasu w sali lekcyjnej. Odczytywanie ilości dB i sprawdzenie, czy
mieszczą się w normie.
6. Zabawa „Łowimy dźwięki”
Dzieci siedzą w kole. Każde dziecko kolejno „łowi” wędką na magnes karteczkę spiętą
metalowym spinaczem z przykładem dźwięku i jego wartości w dB. Wyłowioną karteczkę
dziecko przykleja w odpowiednim miejscu na wykres z zaznaczonymi wartościami poziomu
głośności dźwięku.
Na wykresie czerwonym kolorem zaznaczona jest wartość 85 dB – próg szkodliwości hałasu
dla zdrowia
Oto natężenia dźwięku występujące w różnych sytuacjach:
NATĘŻENIE DŹWIĘKU WYSTĘPUJĄCE W RÓŻNYCH SYTUACJACH
I JEGO WPŁYW NA ORGANIZM CZŁOWIEKA
10 dB
oddech, szept
20 dB
szum liści
30 dB
tykanie zegara
35 dB
cicha muzyka
45 dB
rozmowa
znużenie hałasem u najwrażliwszych
50 dB
nowoczesny samochód
zakłócenie odbioru mowy
55 dB
suszarka dobrej jakości
zaburzenia snu
60 dB
odkurzacz dobrej jakości
skurcz naczyń krwionośnych
70 dB
głośna rozmowa
80 dB
klakson
85 dB
ruchliwa ulica
90 dB
przejazd dużej ciężarówki
95 dB
przejazd pociągu
100 dB
młot pneumatyczny
narastanie agresji
poziom szkodliwy dla zdrowia
zakłócenie systemu nerwowego
3
115 dB
start samolotu
130 – 160 dB
wybuch petardy
granica bólu
4
7. Zabawa ruchowa: „Czy potrafimy być cicho?”
Proponujemy dzieciom, że teraz sprawdzimy, jak najciszej potrafią np. dojść do stolików,
odsunąć krzesełka i usiąść, jak najciszej wyjąć zabawki, książki itd.
Wszystkie dzieci otrzymują w nagrodę „buźki” z taśmą dwustronną; nauczyciel przykleja je
uczniom do ubrań.
8. Wpływ hałasu na organizm człowieka.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel czyta tekst:
„Hałas ma ogromny wpływ na naukę dziecka. W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy
wręcz niemożliwa. Hałas przyczynia się do znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi
podczas nauki, a także do zmęczenia umysłowego dziecka. Zmęczenie to spowodowane jest
przede wszystkim wzrostem napięcia nerwowego podczas nauki w hałasie. Dzieci
przebywające w hałasie, nie potrafią skupić się na nauce. Mają ogromne trudności ze
zrozumieniem oraz zapamiętaniem tego co przeczytali.”
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że hałas utrudnia rozumienie tekstu i koncentrację.
9. Budowa ucha
„ Można zamknąć oczy i nie widzimy, można wstrzymać oddech, gdy nie chcemy wąchać;
ale nie można zamknąć ucha. Zmysł słuchu, tak jak serce pracują nawet wtedy, gdy śpimy”
- wykorzystując makietę z budową ucha nauczyciel przedstawia ogólnie jego budowę oraz
wyjaśnia, jak to się dzieje, że słyszymy
„Dźwięk jest wibracją powietrza, która napływa do nas falami. Fale te uderzają w błonę
bębenkową, która przekazuje dźwięk za pomocą nerwów do mózgu. Mózg rozpoznaje dźwięk
i informuje nas co słychać”
10. Słuchanie muzyki relaksacyjnej
Dzieci kładą się na dywanie. Słuchają utworu „Marzenie” Schumana. Rozmowa na temat
wyobrażeń podczas słuchania muzyki.
11. Praca plastyczna: CISZA I HAŁAS
Na podzielonej na pół kartce dzieci kolorują obrazek kojarzący się z CISZĄ, a na drugiej
z HAŁASEM.
5

Podobne dokumenty