Mój przyjaciel jest inwalidą (postawy akceptujące niepełnosprawność)

Transkrypt

Mój przyjaciel jest inwalidą (postawy akceptujące niepełnosprawność)
Zadanie nr 7
Mój przyjaciel jest inwalidą (postawy akceptujące niepełnosprawność)
Wychowawcy klas IV – VI Szkoły Podstawowej oraz I – III Gimnazjum przeprowadzili w klasach
zajęcia na temat kształtowania postaw akceptujących niepełnosprawność.
Konspekt zajęć
Temat: Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące
niepełnosprawność.
Czas trwania: 45min.
Cel ogólny: Zrozumienie przez młodzież, problematyki niepełnosprawności oraz
wypracowanie zachowań pozytywnych w stosunku do osób chorych.
Młodzież po lekcji wie:
- co to jest stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja,
- jakie są rodzaje niepełnosprawności.
- wykazuje się większą wrażliwość na przejawy dyskryminacji osób z niepełnosprawnością
Przebieg zajęć
I. Ćwiczenie - „burza mózgów”
Instrukcja: Nauczyciel pyta młodzież, jakie zna słownictwo związane z osobami
niepełnosprawnymi i zapisuje na tablicy wszystkie propozycje (w razie konieczności
uzupełnia wypowiedzi uczniów). Istotnym jest, aby pomijać te zwroty, które są obraźliwe.
Wspólne określenie czy pojawiło się więcej pozytywnych czy negatywnych skojarzeń.
Podsumowanie: Pokazanie, że niektóre stwierdzenia nie są miłe, a wręcz mogą być
obraźliwe. Osoby z różnego rodzaju trudnościami zwykle wolą, gdy mówi się o nich, że są
osobami niepełnosprawnymi. Takie stwierdzenie nie uwłacza ich godności ani też specjalnie
nie zwraca dużej uwagi na niepełnosprawność. Osoby niepełnosprawne pod wieloma
względami mogą i chcą być traktowane tak, jak ich pełnosprawni koledzy.
Cel: Zrozumienie przez młodzież, jakie znaczenie ma nazewnictwo w kwestiach
niepełnosprawności.
II. Ćwiczenie – w grupach
1. Przedstawienie uczniom definicji i rodzajów niepełnosprawności (załącznik 1)
2. Przedstawienie uczniom definicji dyskryminacji.
3. Podział uczniów na 4-5 osobowe grupy. Uczniowie mają za zadanie wskazać przejawy
dyskryminacji osób niepełnosprawnych w szkole, korzystając z własnych doświadczeń
(n.p.: bariery architektoniczne-schody, krawężniki, brak bankomatów dla osób
niewidomych, rozkłady jazdy pociągów niedostosowane dla niesłyszących czy
niewidomych, szykanowanie ze strony rówieśników etc.). Przejawy zapisują na arkuszach
papieru.
4. Uczniowie pracując w małych grupach proszeni są o wskazanie sposobów wyrównania
szans osób niepełnosprawnych tzn. co trzeba zmienić, aby osoby z niepełnosprawnością
mogły korzystać z przestrzeni publicznej na równych prawach z osobami bez
niepełnosprawności – swoje spostrzeżenia zapisują na arkuszach papieru.
5. Uczniowi pracując w grupach 3 – 4 osobowych próbują wcielić się w ucznia
z niepełnosprawnością który jest niewidomy, niesłyszący, porusza się na wózku
Inwalidzkim i dojeżdża do szkoły autobusem. Jakie przeszkody spotyka i co można byłoby
zrobić, aby mógł samodzielnie funkcjonować? Jak się czuję napotykając poszczególne
przeszkody?
6. Podsumowanie:
Dyskusja o tym, czym jest niepełnosprawność. Rozmowa, czy skoro każdy z nas ma
jakieś ułomności, czasem choruje, ma trudności z kręgosłupem itd., są dni, że gorzej się
czuje, czy można powiedzieć, że jesteśmy pełnosprawni? Jakie są w związku z tym
różnice między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi? Co wiemy o różnych
niepełnosprawnościach?
załącznik 1
Definicja i podział niepełnosprawności
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadza następujące pojęcia niepełnosprawności,
uwzględniając stan zdrowia człowieka:
1. Niesprawność (impariment) - każda utrata sprawności lub nieprawidłowość w budowie czy
funkcjonowaniu organizmu pod względem psychologicznym, psychofizycznym lub
anatomicznym;
2. Niepełnosprawność (disability) - każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z
niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za
typowe dla człowieka;
3. Ograniczenia w pełnieniu ról społecznych (handicap) - ułomność określonej osoby
wynikająca z niesprawności lub niepełnosprawności, ograniczająca lub uniemożliwiająca
pełną realizację roli społecznej odpowiadającej wiekowi, płci oraz zgodnej ze społecznymi
i kulturowymi uwarunkowaniami.
Podział:
1. Niepełnosprawność fizyczna dzieli się na dwa typy ruchowa oraz niepełnosprawność
narządów wewnętrznych
2. Niepełnosprawność sensoryczna: osoby niewidome, słabo widzące, niesłyszące, słabo
słyszące, głuchonieme.
3. Niepełnosprawność psychiczna: upośledzenie umysłowe, zaburzenia psychiczne,
osoby cierpiące na epilepsję.

Podobne dokumenty