Rozwiązywanie równań pierwszego

Transkrypt

Rozwiązywanie równań pierwszego
opr. mgr Małgorzata Węgrzyniak
Scenariusz lekcji matematyki w klasie III
Temat lekcji: Rozwiązywanie równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.
Cele: Kształcenie pojęcia rozwiązania równania, umiejętności sprawdzania, czy dana liczba
spełnia równanie. Przypomnienie i utrwalenie metod rozwiązywania równań. Umiejętność
wyszukiwania błędów w rozwiązaniu, gotowość do pomocy innym, uświadomienie, ze przez
wyjaśnianie innym swoich metod rozwiązania utrwalamy swoja wiedzę.
Przebieg lekcji:
I. Uczniowie pracują w ławkach (po dwie osoby).
II. Rozdanie uczniom instrukcji i zadań do wykonania
Instrukcja
1. Zanim cokolwiek zaczniesz robić dokładnie przeczytaj instrukcję
2. Twoim zadaniem jest rozwiązanie wszystkich równań.
3. Rozwiązuj równania po kolei.
4. Po rozwiązaniu kaŜdego z równań sprawdź wynik z kolegą z ławki.
5. Jeśli otrzymaliście takie same wyniki, to znacz, Ŝe obaj rozwiązaliście równania
poprawnie i kaŜdy z Was otrzymuje po dwa punkty.
6. JeŜeli Wasze wyniki róŜnią się, to sprawdź jeszcze raz swoje rozwiązanie, jeŜeli
znajdziesz błąd w swoim rozwiązaniu, to otrzymujesz 1 punkt.
7. JeŜeli uwaŜasz, Ŝe twoje rozwiązanie jest poprawne, to poszukaj błędu
w rozwiązaniach kolegi; jeŜeli go znajdziesz, to otrzymujesz dodatkowy punkt.
8. Po rozwiązaniu równania umieść punktację w tabeli.
9. Po rozwiązaniu wszystkich równań wypełnij pozostałą część tabeli.
PAMIĘTAJ !
Warto nie tylko zaznaczyć i poprawić błąd, ale równieŜ zastanowić się z czego on
wynika. Pozwoli to uniknąć podobnych błędów w przyszłości.
Jeśli analizujesz rozwiązanie kolegi i coś jest dla Ciebie niejasne – pytaj! Są dwie
moŜliwości: albo kolega się pomylił, czyli znalazłeś błąd, albo kolega się nie pomylił, ale
wyjaśni Ci swój sposób rozwiązania – moŜe teŜ z niego skorzystasz.
Jeśli słuchasz , jak coś zrobić, uczysz się troszkę. Jeśli robisz to sam, uczysz się troszkę
więcej. Jeśli tłumaczysz, jak coś zrobić, uczysz się najwięcej.
Zadania do rozwiązania:
RozwiąŜ równania:
RozwiąŜ równania:
a) 2( x − 1) − x = 2
a) 3( x − 2 ) − 2 x = −2
b) 2( x + 3) + 3( x − 6 ) = 18
b) 3( x − 4 ) − 4( x + 1) = −22
4 x − 3 3x + 4
=
2
4
2x − 1 4x + 2
d)
=
x −1
2x + 1
2
e) (3 + x )(3 − x ) + ( x + 4) = x − 3
c)
f)
g)
( x − 2 )2 − ( x − 4 )2 = 7 ( x − 3 )
(x + 2)(x − 5) − 2(8 − 2 x ) = (x − 2)2
3x − 4 4 x − 5
=
2
4
3 x + 1 10 x − 2
d)
=
x+2
2x − 4
2
e) (3 + x )(3 − x ) + ( x + 4) = x − 3
c)
f)
g)
( x − 2 )2 − ( x − 4 )2 = 7 ( x − 3 )
(x + 2)(x − 5) − 2(8 − 2 x ) = (x − 2)2
1
Karta samooceny
Zaznacz krzyŜykiem odpowiednią rubrykę:
Rozwiązałem
poprawnie (2
pkt)
Znalazłem
błąd u siebie (
1 pkt)
Znalazłem
błąd u kolegi
(1 pkt)
Rozwiązałem
źle lub nie
rozwiązałem (
1 pkt)
Równanie 1
Równanie 2
Równanie 3
Równanie 4
Równanie 5
Równanie 6
Równanie 7
Liczba uzyskanych punktów :
III. Jeśli któraś dwójka skończy pracę wcześniej, moŜe wymyślać podobne równania.
IV. Po rozwiązaniu wszystkich zadań uczniowie wskazują, w którym momencie popełniali błędy
i wspólnie z nauczycielem zastanawiają się z czego one wynikają i jak uniknąć takich błędów
w przyszłości.
V. Podsumowanie lekcji.
2

Podobne dokumenty